Blog
Energetyka, chemia, paliwa
Energetyka, chemia, paliwa
5 obserwujących 395 notek 328270 odsłon
Energetyka, chemia, paliwa, 16 grudnia 2016 r.

Mniej paliwa w nielegalnym obrocie

471 2 0 A A A
Na nielegalnym handlu paliwami państwo traci rocznie nawet 10 mld złotych.
Na nielegalnym handlu paliwami państwo traci rocznie nawet 10 mld złotych.

Wzrosła sprzedaż oficjalnie rejestrowanej sprzedaży paliw samochodowych. To skutek zaostrzenia przepisów.

Od sierpnia 2016 roku obowiązują nowe przepisy ustawy o podatku VAT, nakładające dodatkowe obowiązki na firmy handlujące paliwami. Polska Organizacja Przemysłu i Handlu Naftowego szacuje, że paliwa sprzedawane nielegalnie, od których nie są odprowadzane VAT, akcyza i opłata paliwowa stanowią nawet ponad jedną piątą całego rynku. Utracone z tego tytułu dochody państwa mogą przekraczać rocznie 10 mld zł.

Wzrost sprzedaży paliw 

Od stycznia do końca września 2016 roku w Polsce sprzedano łącznie 16,64 mln m3 benzyny i oleju napędowego. To jest blisko 12 proc. więcej niż rok wcześniej.

Mniejsza jest dynamika sprzedaży gazu LPG, ale i w tym segmencie widoczny jest wzrost. W ciągu trzech kwartałów 2016 roku sprzedano 3,34 mln m3 tego paliwa, czyli o ponad 5,6 proc. więcej niż rok temu. Wzrost łącznej sprzedaży wszystkich trzech rodzajów paliw w porównaniu z pierwszymi 9 miesiącami 2015 roku wyniósł prawie 11 proc. 

Ograniczenie nielegalnego handlu paliwami

Krzysztof Romaniuk, dyrektor Polska Organizacja Przemysłu i Handlu Naftowego ds. analiz rynku paliw, podkreśla, że wzrost sprzedaży wynika przede wszystkim z ograniczenia nielegalnego handlu - głównie oszustw na podatku VAT w obrocie olejem napędowym. Pod względem całkowitej wartości niepłaconych podatków stanowią one największą część traconych przez państwo wpływów ze sprzedaży paliw.

- Najlepszym świadectwem tego, że nielegalny handel paliwami został ograniczony są dane z sierpnia tego roku, kiedy nastąpił skokowy wzrost oficjalnie rejestrowanej sprzedaży oleju napędowego w porównaniu z sierpniem ubiegłego roku aż o 30 proc. – mówi Romaniuk.

 

Jak zmniejszyć zużycie paliwa? Oto kilka prostych sztuczek dla kierowców:

tekst: AB, wideo: TVN Turbo

© Artykuł jest chroniony prawem autorskim. Wykorzystanie tylko pod warunkiem podania linkującego źródła.

 

 

Skomentuj Obserwuj notkę Napisz notkę Zgłoś nadużycie
NEWSY - TOP 5

O mnie

Blog o tematyce energetycznej. Piszemy o energii, paliwach, chemii i nowoczesnych technologiach w energetyce. Partnerem sekcji jest PKN ORLEN.

Ostatnie notki

Najpopularniejsze notki

Ostatnie komentarze

  • @DODOZAUR W opisie patentu profesora Żakiewicza (nr 8201409) pojawia się informacja, że w...
  • @LAPACZ MUCH pomyłka, już poprawiona
  • @SZTACHX7 poprawione dziękujemy:)

Tagi

Tematy w dziale Gospodarka